Firma sprzątająca - na co zwrócić uwagę decydując się na jej wybór?

Firma sprzątającaRynek firm sprzątających nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na korzystanie z tego typu usług, co sprawia, że z jednej strony powstaje takich firm coraz więcej, a z drugiej o wiele trudniej znaleźć dobrą i rzetelną firmę sprzątającą.

Poniżej kilka wskazówek, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy z daną firmą sprzątającą oraz co zrobić, aby zminimalizować ryzyko tego, że wybór nie będzie właściwy.

Podstawowe kryterium - pozytywna opinia

Outsourcing usług porządkowych to aktualnie bardzo często spotykane zjawisko, w związku z tym znalezienie firm i konkretnych osób, które zetknęły się z tym tematem, nie powinno stanowić większego problemu. Takich informacji można szukać na stronach internetowych firm sprzątających, które często chwalą się dobrymi opiniami swoich klientów (polecanym rozwiązaniem byłoby zweryfikowanie takiej informacji u źródła). Wiele komentarzy i opinii można również znaleźć na różnych forach, które mogą, lecz nie muszą zawierać przydatne informacje o cenie usług sprzątania i jakości współpracy z danymi firmami. Nie ulega jednak wątpliwości, że opinia z "pierwszej ręki", a więc od osób lub firm, które na co dzień korzystają z usług sprzątania, jest najlepszą możliwą opcją uzyskania konkretnych i rzetelnych informacji.

Ubezpieczenie OC - sprawdź, czy firma sprzątająca dba o swoje i Twoje bezpieczeństwo

Posiadanie przez firmę sprzątającą ubezpieczenia OC, chroniącego przed mogącymi powstać przypadkowo szkodami jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku, jeżeli w naszym biurze znajduje się drogie wyposażenie lub takie, które wymaga specjalistycznych metod czyszczenia. Firma sprzątająca posiadająca takie ubezpieczenie to wyraźny sygnał, że mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy zdają sobie sprawo z ryzyka i dbają zarówno o swojego klienta, ale również o siebie.

Odpowiednie zaplecze techniczne

Duże i nowoczesne biura wymagają bardzo często odpowiedniego zaplecza technicznego, które umożliwi ich odpowiednie sprzątanie. To czy firma sprzątająca, z którą chcielibyśmy podjąć współpracę, takim sprzętem dysponuje, musimy sprawdzić na samym początku. Warto zapytać i sprawdzić, czy firma sprzątająca posiada nowoczesne urządzenia spryskująco-ssące, wielofunkcyjne odkurzacze oraz specjalistyczne preparaty (które konserwują czyszczone powierzchnie, zwiększając jednocześnie ich żywotność), tak aby po podpisaniu umowy nie okazało się, że jedyne co firma ma na wyposażeniu to mopy i wiadra oraz najtańsze środki czystości z popularnych dyskontów.

Pracownicy, wizytówką firmy sprzątającej

Dobra firma sprzątająca to taka, która dba o swoich pracowników, co w znaczącym stopniu przekłada się na to, jak będą oni wykonywać swoje obowiązki podczas wykonywania zlecenia w naszym biurze. Warto zwrócić uwagę na opinie pracowników o danej firmie w internecie lub jeżeli mamy taką możliwość zapytać ich o to osobiście. Duża rotacja w każdej firmie, nie tylko firmie sprzątającej może być dla nas cenną wskazówką, że coś nie działa w niej, nie tak jak powinno.

Pracownicy firm sprzątających powinni być również odpowiednio szkoleni - muszą posiadać wiedzę o tym, jak obchodzić się z trudnymi w czyszczeniu materiałami oraz jak nie dopuścić do żadnych uszkodzeń podczas wykonywania prac (w dzisiejszych czasach sprzątanie biur to wcale nie taka prosta sprawa). Ponadto dobre firmy, zajmujące się sprzątaniem pomieszczeń biurowych szkolą swoich pracowników z tego, jak obchodzić się z dokumentami, które stanowić mogą tajemnicę danego przedsiębiorstwa - takie sytuacje w przypadku sprzątania w pomieszczeniach biurowych nie są wcale rzadkością.

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z daną firmą upewnijmy się więc, jak traktowani są w niej pracownicy oraz czy dba się o podnoszenie ich kompetencji, ponieważ wpływa to znacząco na to, jak zlecone przez nas usługi będą wykonywane.

Wybór firmy sprzątającej nie jest sprawą prostą, dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby wszystko dokładnie sprawdzić i zminimalizować ryzyko podjęcia nieodpowiedniej decyzji, która może sporo nas kosztować i to zarówno w sensie straconych pieniędzy, jak i zszarganych nerwów.